Dom Kowala

agroturystyka w Bieszczadach

kontakt z nami

38-600 Lesko

Jankowce 139

 

tel. 501 793 765, 501 793 764

e-mail : agroturystyka@domkowala.pl

foto : Inka Wieczeńska

foto : Inka Wieczeńska

Ech, muzyka, muzyka... czyli jak zostałem "Kowalem"

 

To zaczęło się wcale nie tak dawno, bo gdzieś w połowie lat 80`... kiedy pojechałem na pierwszy obóz harcerski. To był jeszcze PRL, więc i harcerstwo wyglądało inaczej niż dziś. Potem ktoś zabrał mnie pierwszy raz w góry, na taki prawdziwy harcerski rajd. I to wtedy, w tym turystycznym, schroniskowym klimacie, gdzieś tak z gitarą w tle, się zakochałem. W górach, w tej muzyce łagodnej, słuchanej wówczas z kaset magnetofonowych i przegrywanych cichcem mikrofon do mikrofonu kasprzaka czy innego grundiga. 

 

To w górach właśnie, wcale nie tak dawno, bo gdzieś końcem lat 80` wziąłem do ręki pierwszą upolowaną w GS-ie gitarę i się zaczęło.

 

Wiele lat później, już pod krawatem, od rana do wieczora w garniturze, w niedzielę, kiedy Ela gotowała rosół, ja sobie zasiadałem i coś tam brzdękałem, ale tęskno było do tych klimatów, do gór, do wędrówek wielodniowych. Ot, taka nuda, proza życia. Miałem jednak plan. I Ela też. Plan brzmiał : rzucić któregoś dnia to wszystko i wyjechać w Bieszczady. Pieczołowicie więc, jak mrówki, ramię w ramię, rozpoczęliśmy przygotowania, które trwały parę ładnych lat. A wszystko po to, aby spełnić swoje marzenie.

Grzegorz "Kowal" Michalik
czyli jak zostałem bieszczadzkim grajkiem

Od czasu, kiedy wbiliśmy pierwszą łopatę w remont starego, rodzinnego wiejskiego domu w Bieszczadach minęło już ładnych parę lat. Kiedy zasiadłem z pierwszymi gośćmi przy ognisku i przyniosłem gitarę, to najpierw nieśmiało było, bo skąd miałem wiedzieć, czy ktoś może dzielić tą samą pasję do gór co my i tą pasję do piosenki turystycznej i poezji śpiewanej.... Pewnego dnia, marcowego wieczoru, siedziałem i sączyłem piwo w pewnej bieszczadzkiej knajpie. Na małej scenie siedział facet, i grał to co i mnie wychowało. Śpiewałem sobie pod nosem te "piosenki dla wojtka bellona" i te "cudne manowce"... W pewnej chwili facet mówi : " słuchajcie, siedzi tu taki jeden gość, on gra na gitarze, to ja sobie zrobię przerwę a on wam coś zagra"... Wstaje ze sceny i podaje mi gitarę. Zimny pot. Trzęsą mi się ręce. Piter dobrze to pamięta.

Tak się zaczęło. Tak zostałem bieszczadzkim grajkiem.

Wena przyszła nie wiadomo skąd. Tak sama z siebie przyszła. Chyba robiłem wówczas drzewo za domem i w chwili przerwy na kawę przeczytałem wiersz Małgosi Kurzyckiej. Zostawiłem siekierę i pobiegłem do domu, bo grało mi w głowie że hej. Tak powstała pierwsza piosenka, która doczekała się już wielu aranżacji, w tym aranżacji na dwie gitary i harmonijkę.

Potem były kolejne wiersze, dlatego powstał pomysł nagrania płyty.

 

13 czerwca 2021 ukazał się dla Was owoc dwóch lat weny, która przychodziła niespodzianie, najczęściej nie wtedy kiedy powinna i kiedy trzeba. A to w ziemniakach, a to z psem na spacerze, a to w lesie piłę przekrzykując...

 

Płyta pod tytułem "Jestem tu" to 47 minut poezji śpiewanej i piosenki autorskiej do wierszy Romy Rappe, Małgosi Kurzyckiej, Bożeny Spryńskiej, Justyny Sieradzkiej, Miry Zalewskiej, Marysi Romanów, które odważyłem się ubrać w muzykę, ale jest też wśród nich moja autorska piosenka, która jest dowodem na to, że umiem i potrafię grać też śmieszne i rubaszne piosenki....

 

Zdjęcia podczas sesji w zachodzącym słońcu wykonała Inka Wieczeńska, a okładkę artystycznie zaprojektowała Agata Podkalicka. Cały materiał wraz z masteringiem powstał w studio nagraniowym Piotr Łagodzic w Rzeszowie.

Gościnnie na płycie wystąpili też Romek Paś oraz Piotr Łagodzic.

 

Jedna z piosenek na mojej  płycie, którą bardzo lubię, piosenka nosi tytuł " W drodze",

autorem tekstu jest Roma Rappe

muzyka : Grzegorz "Kowal" Michalik czyli ja....

autorem zdjęć w diaporamie jest Inka Wieczeńska

Jeśli chcesz kupić moją płytę, to....

 


osobiście możesz ją nabyć w naszym domu, czyli Domu Kowala, tu w Jankowcach. Wówczas cena płyty wynosi 30 zł.


wysyłkowo - napisz do nas korzystając z formularza poniżej - wyślemy do ciebie meila z nr rachunku bankowego na który prosimy o dokonanie wpłaty

Wówczas cena płyty wyniesie 30 zł + koszty wysyłki 10 zł.


Zawsze podczas koncertów i innych wydarzeń tu w Bieszczadach, w których biorę udział czynny lub nie-czynny...

Twój e-mail:
imię i nazwisko
adres wysyłki
ilość egzemplarzy
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Jesienią 2021 roku w Konkursie Piosenki Festiwalu Bakcynalia w Lublinie otrzymałem wyróżnienie za wykonanie piosenki "W Drodze" oraz "Nadzieja". Podczas Festiwalu Strojne w Biel w Lublinie w lutym 2022 otrzymałem 2 miejsce w Konkursie Piosenki. Miałem przyjemność grać koncert otwarcia uroczystego wernisażu Galerii Synagoga w Lesku, prowadzić muzycznie uroczysty wernisaż fotografii Inki Wieczeńskiej w Cisnej, jak również prowadziłem wraz z oprawą muzyczną pokaz filmu "Śniła mi się połonina" w reżyserii Roberta Żurakowskiego. Regularnie uczestniczę w życiu kulturalnym Bieszczadów, podczas Festiwali Chmielowsko, Natchnieni Bieszczadem czy Bieszczadzki Grajek. Na codzień koncertuję w popularnych bieszczadzkich knajpach i schroniskach, między innymi w Schronisku PTTK Jaworzec czy też w Oberży Zakapior. Piosenka "W drodze" otwiera też płytę-składankę Kwitensencja Bieszczadów 2016-2022, wydaną przez Gazdę Bacówki Jaworzec.

 

Na początku 2023 roku planuję wydać kolejną już, drugą płytę.

Jeśli chcesz zamówić płytę - napisz do nas korzystając z formularza poniżej podając :

1. imię i nazwisko

2. adres do wysyłki

3. ewentualną ilość egzemplarzy.

foto : Inka Wieczeńska

Galeria zdjęć

Oferty

Specjalne

Kontakt

Strona

Główna

Oferta

Cennik

Dom Kowala

agroturystyka w Bieszczadach